Kilkanaście kilometrów na wschód od Krakowa znajduje się Wieliczka, miasto które słynie z kopalni soli. Dojazd do kopalni jest bardzo dobrze oznaczony i trudno zabłądzić. O popularności tego miejsca świadczy spora ilość płatnych parkingów znajdujących się tuż przy kopalni.

Szyb Daniłowicza

 

Dla turystów udostępniony jest szyb Daniłowicza, w którym trasa turystyczna prowadzi przez 20 komór połączonych dwoma kilometrami chodników. Turyści indywidualni nie muszą rezerwować biletów; można również wykupić zezwolenie na fotografowanie, które upoważnia do robienia zdjęć na zwiedzanej trasie turystycznej.

Komora Janowice - Św. Kinga, patronka solnych górników Zwiedzanie rozpoczyna się od Komory Mikołaja Kopernika z pomnikiem  tego wybitnego astronoma. Następną salą, którą jest Kaplica Św. Antoniego wszystko wykonane jest z soli. Barokowa kaplica wydrążona jest w bryle zielonej soli. Ozdabiają ją liczne figury świętych oraz wykuta w soli ambona. 

Tuż obok znajduje się Komora Janowice, którą ozdabiają postacie odgrywające scenę odkrycia soli. Górnik wręcza Świętej Kindze pierwszą bryłę soli, w której znajduje się pierścień zaręczynowy. Przewodnik opowiada legendę, o tym jak Święta Kinga stała się patronką górników solnych. 

Kolejne miejsce na trasie naszej wycieczki to Komora Spalona. Zobrazowano w niej pozbywanie się metanu gromadzącego się w kopalni. Za pomocą żagwi zatkniętych na długie żerdzie górnicy zwani           pokutnikami wypalali niebezpieczny gaz.  Wykorzystanie koni do transportu soli

W Komorze Sielec za pomocą modeli przedstawiono sposób w jaki odbywał się transport soli. Postacie górników wykonano bardzo realistycznie. Pokazano w tym miejscu transport urobku zarówno przez samych górników, jak również z końmi jako siłą pociągową. 

Nieco odmienną ekspozycję stanowi makieta neolitycznej warzelni soli i wioski pierwszych rolników. Następny przystanek stanowi Komora Kazimierza Wielkiego, gdzie znajduje się popiersie władcy wyrzeźbione oczywiście w soli. Można zobaczyć tutaj także bałwany solne, czyli bloki soli w kształcie walców oraz kierat solny.

Podszybie Kunegunda - rzeźby krasnoludków Ciekawym miejscem w Wieliczce jest Komora Pieskowa Skała, która prowadzi do niższego poziomu kopalni. Schodząc po drewnianych schodach ma się wrażenie jakby nic się tutaj nie zmieniło od setek lat. Ustawione obok modele obrazują jak górnicy wydobywali sól używając do tego prostych narzędzi. Górnikom pracującym w kopalni pomagają oczywiście krasnoludki, których postacie wykute w soli można oglądać w Podszybiu Kunegunda.

 

Kolejny przystanek na trasie, to Kaplica Świętego Krzyża. Z tego miejsca już niedaleko do najwspanialszej komory w kopalni. Kaplica Św. Kingi Komorę obserwujemy najpierw z góry, a potem schodzimy w dół po schodach. To niesamowite miejsce i to nie tylko ze względu na rozmiary, ale przede wszystkim z powodu licznych rzeźb i płaskorzeźb wykonanych w soli. Z soli wykonany jest także ołtarz. Biblijne sceny wykute są w ścianach dookoła całej kaplicy. W tym okazałym miejscu odprawiane są msze oraz ceremonie ślubne.

 

 

Przechodzimy dalej do Komory Erazma Barącza, w której znajduje się solankowe jezioro. Pomnik przedstawiający cieśli-górników  

Solankowe jezioro znajduje się także w Komorze Weimar. Jest ona oświetlona światłem, które przygasa i po chwili rozświetla się na nowo ukazując zarówno surowe piękno solnych ścian, jak również wielkość komory. Następna na trasie jest Komora Józefa Piłsudskiego, w której znajduje się solny pomnik Marszałka Polski. Dalsza droga prowadzi chodnikami do miejsca w którym znajdują się dwie maszyny transportowe służące do ciągnięcia wagoników z solą.

Przechodzimy przez Komorę Stanisława Staszica i docieramy do rzeźby przestawiającej Skarbnika, dobrego ducha kopalni, który strzegł górników pracujących w podziemiach.  

Przechodzimy przez Komorę Witolda Budryka, w której urządzono restaurację i Pochylnia Prinzingera zatrzymujemy się na chwilę w Komorze Warszawa, która pełni rolę sali widowiskowo-sportowej. Sklepy z pamiątkami wypełniają Komorę Wisła, która jest już ostatnią komorą na turystycznej trasie po kopalni.

Schodzimy schodami po Pochylni Pinziger, a następnie przechodzimy przez liczne odcinki korytarzy. Docieramy wreszcie do Podszybia Szybu Daniłowicza, gdzie czekamy na windę. Ostatni etap wycieczki, czyli wyjazd windą na powierzchnię to nie lada atrakcja

Cała wycieczka po Kopalni Soli Wieliczka trwała dwie godziny i jest niesamowitą atrakcją.

 

WSTECZ